Lale Motif Süslemeli Etamin İşleme Örneği

etamin işleme örneği

Bu ilk el işi konusunda, lale motifleri ile süslenmiş el işi etamin işlemesi paylaşıyoruz. Kenar motif süslemeleri bir kenara, ortaya çıkan el işi harika bir görünüme sahip oldu. Lale motif süslemeli etamin işleme örneği, bloğumuzun ilk konusu oldu.

Seccadelik etamini kullanmakta olduğumuz masanın ölçülerinde kestikten sonra el ile teğelliyoruz. Bu kumaşımızın akmaması (iplerinin sökülmemesi için oldukça önemli.Osmanlı motiflerinin arasında lale'nin yeri oldukça önemlidir. Hem görsellik hem de tasavvufi açıdan gönlümde ki yeri apayrıdır. Zira Lale Tasavvufi yorumlarda Allah (c.c) simgeliyor. Gül ve Lale...

el işi modelleri

inşallah bir daha ki çalışmamızda gül motifleri ile birlikte oluruz diyerek devam etmek istiyorum. Etamin işlerimde yıllardan beri seçmiş olduğum desenler de ipin canlı renkler de olması oldukça önemlidir. Bu desenimiz fazla bir ip kullanılıyor izlenimi verebilir.

Sizi şaşırtmasın hanımlar kullanmayı seçtiğiniz iplerin ana renkleri hariç diğer tonlardan fazlasıyla elinize kalacaktır. Bir sonra ki işlerinizde tonlamalarda rahatlıkla kullanabileceğiniz renkler olduğunu söyleyebilirim, devir israf değil tutumluluk devri. Ne diyelim şimdiden emeğinize ve elinize sağlık.

Reklamlar

Hiç yorum yok: